16 Yaşındaki Bir Gençten Karanlık Şarkılar: Billie Eilish

 

 

Son zamanlarda adına çok aşina olduğumuz genç yetenek Billie Eilish kimmiş? Gelin hep birlikte tanıyalım! Tam adı Billie Eilish Pirate Baird O’Connell olan 16 yaşındaki Billie, 2016 yılında, aynı zamanda bir şarkıcı olan kardeşi Finneas O’Connell tarafından yazılan, “Ocean Eyes” adlı parçayı piyasaya sürmesiyle kendinden çokça bahsettirmeye başladı. Bu şarkıyı aslında dans öğretmeninin hazırladığı bir koreografi için kaydedip Soundcloud’a yükledi ve o andan itibaren çok kısa bir sürede hayatı değişti. Şarkıyı Soundcloud’a yükledikten sonra 1 gecede 2 milyon dinlenme aldı ve aynı hızda plak şirketlerinden de teklifler almaya başladı. Böylelikle 2016 yılında müzik dünyasına giriş yapan Amerikalı genç şarkıcı Billie Eilish henüz 16 yaşında olmasına rağmen kendine özgü müzik tarzı ve stili ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Annesinin adı, Maggie Baird babasının adı, Patrick O’Connell

5 Ağustos 1995 yılında hayatlarını birleştiren çift, 23 yıldır evli.

 

Finneas O’Connell adında bir de erkek kardeşi var.

30 Temmuz 1997 yılında doğan Finneas O’Connell da oyunculuk, müzisyenlik ve prodüktörlük yapıyor. Kendisi, bir döneme damga vuran Glee dizisinde “Alistair” karakterini canlandırdı. Kız kardeşinin de şarkı yazarlığını ve prodüktörlüğünü yapan Finneas, aynı zamanda kardeşinin canlı performansları sırasında ona arkasında gitar çalarak eşlik ediyor.

 

11 yaşında kaleme aldığı ilk şarkısı: Fingers Crossed.

Şarkı yazmayı, düşüncelerini ifade edecek bir yol olarak gören Billie’nin ilk kaleme aldığı şarkı ‘Fingers Crossed.’ O zamanlar sıkı bir The Walking Dead izleyicisi olduğunu söyleyen genç yetenek, The Walking Dead’den etkilenerek ilk şarkısını yazdığını belirtiyor.

”Ocean Eyes” ile ilk çıkışını yakaladı

18 Kasım 2016 yılında çıkan şarkı, 2018’de Viral oldu ve şu ana kadar Spotify’da 113 milyon dinlenmeye ulaştı. Şarkının sözlerini yazan abisi, prodüktörlüğünü de üstlenmiş durumda.

2017’de ilk EP albümü olan ”Don’t Smile at Me”yi yayınladı.

Oceans Eyes şarkısıyla yaptığı çıkıştan sonra plak şirketlerinden çokça teklif alan Billie Eilish, Interscope Records ile bir anlaşma imzaladı ve 11 Ağustos 2017’de 9 şarkıdan oluşan mini albümünü yayınladı. Albümün prodüktörlüğünü de yine abisi Finneas O’Connell yaptı. Albümde karanlık ve ironik temalar kullanan şarkıcı, renkli peri masallarının tersine bir çok karanlık duyguyu bize sunuyor. Artık çocukluğunu geride bıraktığını ve büyüdüğünü anlatmaya çalışmıştır. Ayrıca albümde gençlerin hayatını, iniş-çıkışlarını konu edinirken ve toplumun yaratmış olduğu kalıpları, tabuları da aşmaya çalışıyor. Verdiği röportajlarda, albümdeki bu konular hakkında nasihat vermek yerine her şarkıda bu temalarla empati kurmayı amaçladığını söylüyor.
Albümü Amerika Billboard 200 listesinde 38 numaraya kadar yükseldi.

Billie Eilish kendine özgü bir yol izlemesine rağmen sesi, şarkılarındaki karamsar ve melankolik havadan dolayı Lorde ve Lana Del Rey’e çokça benzetilmiştir. Don’t Smile at Me‘deki “Bellyache” isimli şarkısında bir psikopatın hikayesini anlatır. “ Sitting all alone, mouth full of gum, in the driveway” (Ağzımda sakız, yapayalnız, yolda oturuyorum) sözleriyle başlayan şarkıda,  arkadaşlarını öldürüp bedenlerini arabasının arka koltuğuna atan bir psikopatın hikayesi anlatılıyor.

 

13 Reasons Why dizisi için Khalid ile ”Lovely” şarkısını çıkardı.

 

Şarkıyı 2018 yılında çıkan 13 Reasons Why dizisinin 2.sezon albümü için yazan ve seslendiren Khalid ve Billie Eilish, şarkıları ile büyük beğeni topladı ve şarkıları Spotify’da 148 milyon dinlenmeye ulaşmış durumda. Khalid ile Billie’nin arkadaşlıklar da eskiye dayanmakta. Billie Eilish, Khalid için “Ben onun sanatına o da benim sanatıma saygı duyuyor.” diyor.

Kararlı ve hedeflerine kilitlenmiş.

Müzik kariyerine odaklanmış ve sağlam adımlarla ilerlemekte olan Billie, röportajlarındaki açık sözlü açıklamalarıyla da dikkat çekiyor. Bu açık sözlülüğünü şarkılarında da gördüğümüz genç şarkıcı, “Her zaman yapmak istediğimi yaptım. İlk etapta istemediğiniz şeylerden vazgeçeceksiniz. Her zaman ne istediğimi biliyordum” diyor.

Neden hiç gülmüyor?

Bu soruyu kendisi cevaplıyor:
“Gülümsemekten nefret ediyorum. Beni zayıf ve küçük gösterdiğini düşünüyorum. Her zaman böyleydim; hiçbir fotoğrafta gülmüyordum.”

Yaşının ötesinde biri.

Billie Eilish’in bu olgunluğunun ve orjinalliğinin kendi yaşından uzak olduğunu söyleyebiliriz. Yaşıtlarının ve hatta ondan yaşça büyük şarkıcıların çıkardığı şarkılara bakarsak onun tipik bir popçu olmadığını, müziğini istediği şekilde yazıp söyleyen biri olduğunu sesinden ve şarkı sözlerinden anlayabiliriz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.