Acilen Yasaklanması Gereken 8 Kıyafet ve Kombin

Her gün okulda, iş yerinde, durakta, kafelerde ve benzeri yerlerde gözlerimizi kanatacak bazı moda tercihlerine rastlarız. Eğer görüntüye gereğinden fazla önem veren şekilci bir insansanız (benim gibi) bu durum sizi ekstra rahatsız eder ve insanlığın nereye gittiğiyle, nasıl yaşadığıyla ilgili derin düşüncelere dalarsınız… Her ne kadar “zevkler ve renkler” tartışılmaz desek de bazı zevkler vardır ki gözlerin selameti için acilen engellenmelidirler.

İşte acilen yasaklanması gereken 8 kıyafet ve kombin.

Önemli not! Burada kimseyi rencide etmeyi ya da parasal durumunu aşağılamayı amaçlamıyoruz.

1. Tektaş Erkek Küpesi

Türkiye’de erkeklerin küpe takmasının yaygınlaşmasıyla birlikte bu küpeler de popüler olmuştu. Tabii bu bahsettiğim dönem 90’ların sonu 2000’lerin başı… Siyahi rapçilerin 2000’li yıllarda da takmayı sürdürdüğü bu devasa küpelerin popülaritesi günümüzde bitmiş durumda. Ama hala takılmaya devam ediyor. Acilen başka küpe modellerine yönelmekte fayda var.

2. “Bonbon” Şarkısındaki Mont

Bu montu ilk olarak görseldeki Era Istrefi adlı Kosovalı-Arnavut şarkıcı, 2016 yılında hit olan “Bonbon” şarkısının klibinde giymişti. Klip çıktığından ve her yerde en az bir milyon kere yayınlandığından beri soğuk kış günlerinde çeşitli yaşlardan kadınların üzerinde bu montu görmeye başladık. Mont sadece pembe kürkle değil, neon sarısı, açık yeşil, mavi gibi renklerde kürklerle de satılıyor. Beğenildiği gibi acilen suyunu çıkarmasalar olmazdı!

3. Beyaz Pantolon

Hanımlar ve beyler; beyaz pantolon giydiğiniz zaman kendinizi güney kıyılarında bir katalog modeli gibi hissediyorsunuz, değil mi? — Yanlış hissediyorsunuz. Beyaz pantolon denen bu illete, kaptan ya da denizci olmadığınız sürece hiçbir şekilde katlanılamıyor! Fiyatı, markası, kesimi, modeli ne olursa olsun, hem erkeklerde hem de kadınlarda beyaz pantolon kötü bir fikir.

Not: Belki sadece tamamen beyaz olan smokinlerde smokinin modeline göre kabul edilebilir.

4. Bu Ekoseli Gömlek ve Bermuda Kombini

Tabii ki illa bu renklerde olmak zorunda değiller. Ekoselerin renkleri farklı da olabilir. Ayrıca bermuda şort bu görselde gördüğünüz boydan farklı olarak daha uzun, diz altında da olabilir. Bu kombini tercih etme gafletinde bulunan kişiler, kısa kollu gömleği ceket olarak kullanıp içine tişört giyerek kendilerince bir moda hilesi yaparlar ve kombinlerini hareketlendirirler. Altına bir de alakasız bir spor ayakkabı giydiler mi… İşte size “İşte Benim Stilim Erkekler”‘in bu sezonki birincisi!

5. Dar Gömlek ya da Tişört

*Amerikan dublajı* Ah dostuuum, bu liste gittikçe sertleşiyor. Bunu kaldırabilir miyim bilemiyorum doğrusu! (*cringe*)

Bu üstler, genelde protein tozuyla beslenip spor salonunu doğal habitatı bellemiş erkekler ve “seri köz getir”ci nargile kafe müdavimleri tayfa tarafından tercih ediliyor. Bisiklet ve V yaka modelleriyle gözleri kanatan bu üstlerin yoğun oranda tercih edilmelerinin sebebiyse kaslarını sergileyip “testosteron bombası” olma isteği ya da kaslı olunmasa bile kalıplı durma arzusu. Kaslarınızı sergilemek istiyorsanız başka şekillerde de gösterebilirsiniz. Kaslarınız yoksa, ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa da bu bir kusur değil; “kas eşittir yakışıklılık ya da karizma” diye bir şey yok. Dışı şiş, içi boş olmaktan iyidir.

6. Kısa Paça Pantolon

Kotunuzun ya da uygun olan pantolonunuzun paçasını bir-iki kere kıvırıp giydiğiniz desenli çorabı göstermekten bahsetmiyorum. Bunu ben de yapıyorum ve bence çok güzel duruyor.

Bahsettiğim, görselde gördüğünüz, 5 numaradaki erkeklerin alt parçası. Fazla söze gerek yok bence görseller ne demek istediğimi açıklıyor.

Ama tabii ki istisnalar olabilir, bunlarda o kadar göze çarpmıyor. Giydiğini taşıyabilmek de önemli.

7. UGG Botlar

Bu botların sorunları çirkin olmaları değil aslında (bence), sadece her yerde görmemiz.

Ve bu kış görmeyeceğiz demeyin; hiç azalmıyorlar, sadece artıyorlar…

8. Bu Tip Erkek Ayakkabıları

Kaç modeli olduğunu bilmiyorum, internette durmadan değişik bir modeli karşıma çıktı. Bu yüzden hepsinden tek bir maddede topluca bahsedeyim dedim, nasıl ayakkabılardan bahsettiğim belli. 5. ve 6. maddedekilerin altına bunu da giydiğiniz zaman istemsizce “seri köz getir” diye bağırmaya başlıyorsunuz. Nasıl ve ne zaman popülerleştiklerini bilemiyorum; birden her yerde karşımıza çıkmaya başladılar. Ama sokaklardan ve ekranlardan acilen silinmeleri gerek. Umarım o günler yakındırlar. 

BONUS: Uzun Paça Mayo

Bu listeden anlayabileceğiniz gibi paça önemli. Doğru paça uzunluğunu tutturabilmek, gerçekten çok önemli. Ve bonus maddemiz de, kalın harflerle yazılıp altı iki kere çizilen bu gerçeğin üzerinden bir de fosforlu kalemle geçiyor.

Bu görselde görmüş olduğunuz mayonun nesil ilerledikçe ortadan kaybolacağına inanıyordum ki yanılmışım. Bu yaz tatildeyken kendimden küçük olduğunu düşündüğüm birkaç kişide dahil gördüm. İnsan cidden soruyor “neden?” diye, çünkü yüzerken rahat oluyor olamaz. Fazla uzun olduğu için ıslakken yapıştığında kısa mayodan daha çok rahatsız eder. Ve sorun paraysa 15-20 liraya alabileceğiniz daha kısa ve rahat mayolar da var. Neden?… Neden??… NEDEN???!

***

Veee… Geldik bi’ listenin daha sonuna. Alt başlıkta da belirttiğim gibi “niyetimiz kimse kırmak değildir, şurdakini buraya koymak değilidir, arada bir zülfü yare dokunduk (…)”

Listeyi hazırlarken hangisini koysam diye kararsız kaldım bu yüzden gözümden kaçmış olanlar olabilir.

Sizin de eğer “bu da var” dedikleriniz varsa yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. 🙂 (ama görsel koyamazsınız çünkü öyle bir özellik yok)

xx

Tüm Yorumlar

  • Gri eşofman da bu listede mutlaka olmalı, mümkünse sokaklardan uzak olsun 🙂

    Ebrubg 11 Eylül 2018 21:43 Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.