Aslında Yararlı Olan 7 Kötü Alışkanlık!

Günlük hayatta alışkanlık haline getirmiş olduğumuz çoğu şey ”kötü alışkanlık” olarak görülüyor. Ancak bu ”kötü alışkanlıkların” bizim için yararlı olabileceğini hiç düşündünüz mü? Bu yazımızda sizler için bu alışkanlıklarımızı derledik!

1-) Tırnak Yemek

Tırnak yeme alışkanlığı olan herkes, bunun hiçde  pozitif olmayan bir şey olduğunu biliyor, değil mi? Sonuçta gün boyunca kirlenmiş, mikrop kaplı ellerimizi ağzımıza götürüyoruz.

Ama ne var ki, bu mikroplar aslında bizim için yaralı olabilir. Tırnak yerken aslında farklı mikropları vücudumuza tanıtmış oluyor ve vücudumuz da bunlara karşı bağışıklık geliştiriyor. Yani tırnaklarımızı yemek aslında küçük dozlarda farklı mikropları vücudumuza tanıtıp alışmasını sağlıyor.

Fakat tırnak yemeyi bir alışkanlık haline getirdiyseniz, bu durum mide rahatsızlıklarına ve tırnak çevresindeki etlerinizde acı duymanıza sebep olmakla birlikte tırnaklarınızın da görüntüsünü bozuyor. Bununla birlikte, eğer gergin olduğunuzda yaptığınız bir alışkanlık ise bu durum sağlığınız için düşündüğünüz kadar da kötü değil.

2-) Kahve İçmek

Çok fazla kahve içmek sağlığınıza zararlı olsa da, daha az miktarlarda içmek  aslında sizin için iyi olabilir. Normal olarak içildiğinde (günde en fazla üç fincan), kafein metabolizmanızı hızlandırabilir, egzersiz dayanıklılığını artırabilir ve safra taşı ve böbrek taşı riskini azaltabilir. 
Harvard Tıp Okulu tarafından yapılan bir araştırmada, günde iki veya daha fazla fincan kahve içen kadınların depresyona girme olasılığı daha düşükken, ayrı araştırmalar üç fincan kahvenin yaşla ilişkili diyabet riskini azalttığını göstermiştir. 

3-) Yerinde Duramamak

Araştırmalar, hareketli olmanın günde fazladan kalori yakabileceğini ve bunun da fazla kilo almaktan korunabileceğimizi gösteriyor. 
Kalori yakımını daha da artırmak için, kanal değiştirmek için klasik olarak uzaktan kumandayı kullanmak yerine, ayağa kalkıp televizyondan değiştirmek gibi daha efor sarfettirici hareketler yapabilirsiniz.

4-) Küfür Etmek

Sokağın ortasında bağırarak küfür etmeniz önerilmez ama araştırmalar küfür etmenin sağlık açısından iyi olduğunu gösteriyor. 

Doğu Anglia Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmaya göre, iş yerinde küfür etmek, çalışanların stresle başa çıkmalarına ve dayanışmayı sürdürmelerine yardımcı olabilir.

Keele Üniversitesi Psikoloji Okulu’ndaki araştırmacılar küfürün ağrı kesici özelliğinin olduğunu ve süreli rahatlama sağlayabildiğini buldular.


5-) Banyo Yapmamak

Banyo yapmamak size arkadaş kazandırmayabilir ama araştırmalara göre ”düzenli olarak banyo yamamak” sağlığınız ve çevre için yararlı. Günlük duş, cildimizi nemlendiren ve esnek tutan doğal yağlardan uzaklaşmamıza neden olmakla kalmaz aynı zamanda cildimizi hastalıkların önlenmesine yardımcı olan bakterilerden de yoksun bırakır. Eğer düzenli olarak duş almayacaksanız, bunu egzersiz yapmadığınız ya da çok yorulmadığınız günlerde yapmayı deneyin.

6-) Dedikodu Yapmak

Pek çoğumuz dedikoduya bayılıyoruz. İster bir iş arkadaşımızın yeni bir sevgilisi ister birinin kıyafet seçimi ya da davranışları… Birinin dedikodusunu yapmak ne kadar kötü bir davranış olarak gösterilse de iyi haber! Dedikodu yapmak aslında bize iyi geliyor. Dedikoduları dinlemek, etrafımızdaki insanlar hakkında daha fazla şey öğrenmemize yardımcı oluyor ve aynı zamanda arkadaşlarımızla gülmek de stres ve anksiyeteyi hafifletmeye yardımcı olan iyi hissettiren hormonları serbest bırakır.

7-) Bronzlaşmak

Son yıllarda, kendimizi cilt kanserinden korumak için vücudumuzun güneşle uzun süre temasa geçmemesi gerektiği söyleniyor. 
Bununla birlikte, yakın zamanda uzmanlar aslında çok az ve sık güneşe maruz kalmanın bizim için iyi olduğunu belirttiler. 

D vitamini eksikliğinin yaygın olduğu İngiltere’de, önde gelen yedi sağlık grubu ve yardım kuruluşu, raşitizmi önlemek için herkese öğlen güneşinde 10 dakika harcamayı öneren bir bildiri yayınladı. 

Aynı zamanda, ABD’de yapılan bir çalışma, güneş tarafından üretilen D vitamininin soğuk algınlığı ve gripten korunmada yardımcı olabileceğini belirtmiştir.

Ancak uzmanlar, 10 dakika sonrasında cildimizin güneşle direkt temasa geçmemesini ve günün sonunda cildin asla kırmızı olmaması gerektiğini de vurguluyorlar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.