Black Mirror 5.Sezon Finalini Biz Seçiyoruz!

Öncelikle bilmeyenler için kısaca anlatmak gerekirse Black Mirror, her bölümün farklı bir tema, karakterler hatta farklı yönetmenlerle oluşturulduğu bir distopik bilim kurgu dizisidir. Her bölümünde insanlığın ve teknolojinin çok uzak değil belki de 10 sene içerisinde geleceği konumu acı gerçekleriyle anlatır. Kısacası her bölüm farklı konularla bize ‘ayna’ tutar.


“İnteraktif” Bir Son Bizi Bekliyor !

Netflix, bir raporuna göre interakif TV’ nin daha fazla ilgi kazanması için kullanıcılarına, “Black Mirror” gibi popüler dizinin sonunu seçmelerine izin vermeyi planlıyor. Black Mirror yüksek teknoloji temalarının işlendiği Netflix için önde gelen Emmy ödüllü bir dizidir. Tam olarak nasıl bir konu işleneceğini bilmesek de  sonunu biz izleyenlerin belirleyeceği ‘interaktif’ bir bölüm üzerine çalışıldığı haberleri kulağımıza geldi.

Pek çok gerçeklik dizisi, yıllar boyunca etkileşimli unsurları bir araya getirmiş olsa da, senaryoya bağlı kalıyor olması, kendi seçimimize ait bir hikaye anlatımının da daha geniş bir şekilde yayılmasına engel oluyor. Bir çoğumuz bir diziyi izlerken kendimizi kaptırıp karakterlere yön vermeye çalışmışızdır. Hatta dizinin ismini tam hatırlayamıyor olsam da çocukluğumda izlediğim bir Türk dizisinde her hafta bölüm sonunda izleyenlere yaklaşık 1-2 dakikalık zaman tanıyordu. Bu zamanda ana karakterimizin hangi çocuğa yazması gerektiği veya nereye gitmesi gerektiği gibi iki şıklı soruları birkaç gün içerisinde SMS yolu ile istediğimiz gibi cevaplardık. Çoğunluğa göre dizinin öbür bölümünü seçiyorduk. Tabi ki bu herkesi mutlu eden bir çözüm değildi ama alışagelmişin dışına çıkmak bile iyi izlenim bırakmış olacak ki yıllar geçse de yaptıkları farklılık aklımın bir kenarında kalmış.

Netflix’in Black Mirror için böyle bir son hazırlaması kulağa güzel geliyor olabilir. Ama böyle sonlara fazla alışmasak iyi ederiz. Zira böyle bölümler için teknoloji gereksinimleri bir kenara, daha kapsamlı komut dosyaları ve üretilen sahneler gerekli. Bu üreticiler için büyük bir bütçe ve iş gücü zorlukları sunar. Ama bunun yanında Netflix bunu başarırsa ve büyük müşteri tabanı buna iyi yanıt verirse interaktif TV geleceğinin yolu açılabilir ve Netflix, televizyon endüstrisinde büyük değişiklikler başlatabilir.

Netflix Daha Önce Denemiş

Netflix daha önce bu deneyini “Puss in Book” adlı animasyon programında yapmış. Bölümün ortasında izleyenlere iki seçenek sunmuş bir kedinin bir tanrıyla mı yoksa bir ağaçla mı savaşması gerektiği gibi ve seçimlerini yapmaları için 15-20 saniye süre vermiş. İzleyenler seçimlerini televizyon kumandasından yapmış. Seçim yapılmadığı taktirde rastgele bir seçenek işaretlenip bölüme devam edilmiş. Ama işin güzel tarafı izleyenler geriye dönüp öbür seçeneği de izleyebilmişler.

Black Mirror 5. Sezon Yeni Sezon Ne Zaman?

Charlie Brooker tarafından oluşturulan şovun, Netflix’ten henüz resmi bir açıklama gelmese de son iki sezonda Aralık ayında yayınlanması göz önüne alındığında beşinci sezonun da Aralık ayında yayınlanması bekleniyor. Neyse ki iki ay kalmış çok fazla beklemeyeceğiz. Umarız ki Netflix biran önce yeni sezon duyurusunu yapar.

Dizi ile ilgili diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm Yorumlar

  • netflixi olmayanlar ne yapacak çok merak ediyorum

    İlke 5 Ekim 2018 18:14 Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.