Bu Görseli Siz de Aldınız mı?

Geçtiğimiz yıllarda tüm interneti ikiye bölen ve hatta başka görsellerle de kendini tekrar eden “The Dress” (elbise) ve benzeri  tartışmaların onlar kadar ilgi görmeyen  ve karmaşık olmayan bir versiyonu daha ortaya çıktı! Son birkaç gündür mesajlaşma uygulaması WhatsApp Messenger üzerinden insanlar birbirleriyle bu görseli paylaşıyorlar ve renginin nasıl değişebildiğini sorguluyorlar. Peki bir kozmetik firmasının reklam kataloğundan fırlamış gibi görünen bu görseli siz de aldınız mı?

Bu görselin Hint mühendisler tarafından oluşturulduğu düşünülüyor. Birkaç gündür WhatsApp ağında ortalığı birbirine karıştıran bu görsel, sohbet ekranında açılıp genişletilmeden önce ortadaki renkte görülüyor. Sonradan görselin üzerinde dokunup büyüttüğünüzde ise sol taraftaki koyu bordo rengine dönüyor, geri döndüğünüz zamansa yeniden pembe oluyor.

Peki bu nasıl oluyor?

Yazının başında elbise olayı kadar karmaşık olmadığını söylemiştim. Görselin formatındaki ufak bir  değişiklikle dudak ve tırnaktaki renk değişimleri sağlanıyor. Görsel .JPG, değil .PNG formatında olduğu için fotoğrafın arkasındaki fon görünüyor. Siz fotoğrafı başka bir kişiye gönderdiğinizdeyse fotoğraf bir önceki görselin sağ tarafındaki gibi – çok belli olmasa da- WhatsApp’ta gönderilen mesaj balonunun yeşiline dönüyor. Gelen mesaj balonları da beyaz oldukları için pembe olarak  görüyoruz.

Fotoğrafın orijinali ise kırmızı!

Ama pek de yeni bir şey olduğu söylenemez…

Twitter’da buna benzer arka plan dolayısıyla renk değiştiren birçok görsel paylaşımı yapılmıştı ve yapılmaya devam ediliyor. Ama bunu bilmeyenler ya da daha önce denk gelmeyenler için şaşırtıcı ya da büyüleyici bir hile olabilir. Bu yazıyı da zaten böyle düşünenlerin kafalarındaki bulutları dağıtmak için yazdım.

Fakat aklıma takılan bir soru var…

Bu görseli Hint mühendislerin tasarladığını söylüyorlar. O kadar uzay ve bilişim teknolojisiyle uğraşırken neden bunu yapsınlar ki? Çok sıkılmış olmalılar…

Her ne yaptılarsa “elbise”nin önünde geçebilmek için biraz uğraşmaları gerekecek. Bir sonraki seferlerinde WhatsApp değil, Twitter ya da Instagram’ı kullanabilirler belki.

***

Bu mesajı siz birine gönderip “bu ne ya” dedirttiniz mi peki? Eğer göndermediyseniz onlar bu yazıyı okumadan orta yaş üstü ya da teknolojiden çok iyi anlamayan arkadaşlarınızı hedef alıp onları trolleyin. İyi eğlenceler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.