Disenchantment Çizgi Dizisindeki Futurama ve The Simpsons Referansları

The Simpsons ve Futurama’nın yapımcıları, farklı bir projeyle ortaya çıktılar. Bu yüzden Disenchantment, Futurama ve The Simpsons arasında bir benzerlik görmemeyi beklemiyorduk zaten. Fakat üç çizgi dizinin arasında yalnızca grafik olarak değil metin içeriği olarak da bağlantılar bulunmakta! 😮

Elfo ve Kissy / Bart ve Lisa

Disenchantment, eski bir zamanda geçen bir olay örgüsüne sahip olmakla birlikte toplumun yapısına ayak uyduramayan bir prensesin hikayesini anlatıyor. Tarihsel yapısı olması da diziyi, Futurama ve The Simpsons’dan ayırıyor. 

Elfo’nun kıyafetlerine hiç dikkat ettiniz mi? Her çizgi filmde olduğu gibi Disenchantment’da da karakterler tüm sezon boyunca aynı kıyafeti giyiyorlar. Elfo’nun kıyafeti ise özel olarak koyu kırmızı bir tişört ve mavi şort olarak seçilmiş. Bunun sebebi ise The Simpsons dizisindeki Bart karakterinin sürekli turuncu bir tişört ve mavi pantolonla gezmesi olarak söyleniyor. Aynı zamanda Lisa ve Elf Kissy’nin kıyafetleri de ortak yönleriyle karşımıza çıkıyor. Saçlarındaki kurdeleler ve elbiseler aynı model olarak tasarlanmış.

Disenchantment’taki Peruk Sahnesi

Disenchantment’taki bu sahnede Bean’in ikinci müstakbel eşi düğün hazırlıklarında birbirinden farklı peruklar denerken arkada peruklardan oluşan bir raf gözümüze çarpıyor. En üstte ise Futurama çizgi dizisinden Philip J. Fry’ın saç stilini görebiliyoruz. Prensin o peruğu deneyip “Shut up and take my money!” diye bağırması daha mı iyi olurdu tartışılır. 😁

Blinky’nin, Disenchantment Referansları

Eğer sıkı bir The Simpsons fanı iseniz bu referans dikkatinizden kaçmamıştır. Çünkü The Simpsons’tan hatırladığımız Blinky karakteri, Disenchantment’ta kendini Odval ile gösteriyor. Kral Zog, Odval’dan Elfo, Bean ve Luci’den gözünü ayırmamasını ister. Bu sahnede Odval’ın üçüncü bir gözü olduğunu öğreniyoruz ve Elfo onlara isim koyma gereği duyuyor. Verdiği isimler ise şu şekilde; Winky, Blinky ve Soulstealer.

Blinky referansları bununla bitmiyor. Bazı introlarda ve hayvanlarda üç göz vurgusu yapıldığını görüyoruz. Ne diyelim, yapımcılar Blinky’yi seviyor!

Futurama’dan Kareler

Disenchantment’ta Kral Zog, inandığı geçmişe Luci sayesinde farklı bir bakış açısıyla bakar. Bu sahnede hızlandırılmış bir biçimde on beş yıl öncesine dönüyoruz fakat arada geçen olaylar gözümüze pek takılmıyor. Eğer sahneyi doğru zamanda durdurursanız Bender, Philip J. Fry ve Profesör Farnsworth’ü bir zaman makinesinin içinde görebilirsiniz.

Futurama ve Disenchantment’ın aynı evrende olduğu teorileri de bu sahne üzerine çıkıyor. Çünkü Futurama’nın bir bölümünde Bender, Philip ve Farnsworth zaman makinesiyle zamanda geriye gidiyorlar. Burada komik olaylar birbirini takip ediyor. (Hitler’in öldürülmesi gibi) Daha da geçmişe döndüklerinde bir krallıkta bulunduklarını görüyoruz ve teorileri göre burası Dreamland’in ta kendisi!

Bundan yola çıkarak belki de Disenchantment dizisindeki peruk rafında neden Philip’in saçının olduğunu da açıklayabiliriz. 🤔

King Zog ve Bender’in Benzerliği

King Zog’un tacına baktığımızda ufak bir detay çarpıyor gözümüze. Çünkü Zog’un tacında bir anten bulunuyor. Futurama’da antene sahip olan başka bir karakter daha var ve o da Bender! Bu benzerlik bir tesadüften ibaret değil çünkü King Zog ve Bender’ın seslendirenleri aynı kişi. John Dimaggio (aynı zamanda Adventure Time’da Jake’in seslendirmenliğini yapmıştı), bu detayı bilerek mi istedi yoksa bu yapımcıların mı işi tartışılır!

Eğer sizinde gözünüze çarpan ufak detaylar varsa yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz!

Tüm Yorumlar

  • bu diziyi netflix disinda izleyebilecegimiz ucretsiz bir kaynak varmi?

    Doga 4 Ekim 2018 21:08 Cevapla
    • Şimdi belirli bir kaynak vermek yanlış olur ama google’dan arama yaparak bulabilirsin 😁

      Hilal Gürbüz 4 Ekim 2018 21:12 Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.