”Dondurma Gibisin”i Dilimize Dolayan Ses: Lin Pesto!

Bir süredir internette çeşitli mecralarda paylaşılan gizemli ve garip bir isim dikkatinizi çekmiştir: Lin Pesto. Klasikleşmiş Türkçe şarkılara yaptığı kendine özgü yorularla bir çok kişinin bağımlı olduğu bir ses haline gelen Lin Pesto’dan bahsedeceğiz bugün! Kendisi ile ilgili Ankara’da yaşayan bir kadın olduğu dışında çok da ayrıntılı bir bilgimiz olmayan Lin Pesto ile ilgili bildiklerimizi bu yazımızda derledik.

Bahar Candan’ın “Dondurma Gibisin” şarkısına yaptığı cover’ı YouTube’a yükleyerek ilk adımını atan Lin Pesto, Türkiye’de çok da alışık olunmayan tarzda müziği ile çoğu insanın dikkatini çekti ve gönlünü fethetti.

Müzik tarzını Synth-Pop, Darkwave olarak tanımlayan Lin Pesto, genellikle 90’ların ünlü şarkılarını tamamen kendine has bir şekilde yorumlayarak dinleyicilerde farklı bir tat ve duygu bırakıyor. 

Şarkıları Kadar Kliplerinin de Ayrı Bir Yeri Var!

Lin Pesto’nun şarkıları kadar güzel ve gizemli olan diğer konu ise klipleri. Şarkıları için hazırladığı kliplerini, eski zamanlarda çekilmiş gerçek anı videolarını kombine ederek hazırlıyor. YouTube, archive.org ve Vimeo‘dan edindiği videolarla, kliplerinde adeta bir hikaye oluşturuyor. 

Dinleyicileri Arasına Ünlüler de Girmiş Durumda! 

Gonca Vuslateri ve Cem Yılmaz gibi ünlüler de Lin Pesto’ya tutulmuş durumda. 

6 Ekim 2017’de Cem Yılmaz , “YouTube’a Lin Pesto yazın keyfini çıkarın! Tebrik ederim çok güzel bir fikir ve uygulama…” tweetinden 3 gün sonra başka bir tweetinde Lin Pesto’ya bir parça için birlikte çalışmayı teklif etti.

Lin Pesto da bu teklifi kabul etse de şu an için henüz bir çalışma yayınlamadılar ama çalışmalarını dört gözle bekliyoryuz!

Eski Şarkıları Yorumlamak Her Zaman Aklında Olan Bir Fikirmiş.

Fakat işin buralara kadar nasıl geldiğini kendisi de anlayamamış.                   ” Midi klavyede kendi başıma bir şeyler denerken, birleştirirken bunlar ortaya çıktı ve hoşuma gitti. Dedim ki ‘iyi tamam, böyle devam edeyim’. İlk Bahar Candan, ‘Dondurma’ cover’ıyla başladım. Bayağı saçmalarken olmuştu. Ondan sonra Ebru Gündeş falan derken olay iyice garipleşti (gülüyor). İlk başta sadece arkadaşlarım falan izler diyerekten Youtube’a yüklemiştim. Sonra baktım ki bayağı bir paylaşılmış. diyerek cover yapmaya başlama hikayesini anlatıyor. 

İnternet Ortamından Çıkmayı İstemiyor

İnternetten dışarı açılmayı istemeyen Lin Pesto, internet ortamında kendini daha korunaklı hissettiğini belirtiyor. Şu an kendisini bir YouTube kanalı olarak görüyor. Konser verip vermeyeceği de henüz belirsiz.

Kendine Ait 3 Tane de Şarkısı Var!

Coverlarından sonra da Bir Düşün, Yazlık ve Olsun İstemezdim adında 3 tane de şarkı yayınladı Lin Pesto. 

İsmini Gizli Tutmak İstiyor


İsmini gizleyerek yalnızca sanat yapmak istediğini söyleyen Lin Pesto, çok büyük kitlelerdense, onu anlayacak küçük bir kitleye hitap etmek istiyor gibi. Biz de sanatını çok güzel bir şekilde icra eden Lin Pesto’yu kutluyor, hayranlıklarımızı sunuyor ve başarılarının devamını diliyoruz…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.