”Edebiyat ve Filolojinin Kara Meleği; Ingeborg Bachmann”

Ingeborg Bachmann 1900’lü yılların en kıymetlı Avusturyalı kadın yazarlarındandır.Klagenfurt kentinde doğan Bachmann 1945-1950 yılları arasında Innsbruck, Graz ve Viyana Üniversitelerinde felsefe, psikoloji ve Alman filolojisi okur. Çalışmalarında özellikle Egzistansiyalist Heidegger ve  Wittgenstein üzerinde yoğunlaşır. Heidegger’in varoluşçuluk felsefesi üzerine yazdığı tezle doktorasını verdi. İlk şiirleri 1948/49 yıllarında yayımlandı.

Gidiyoruz, tozlanmış yüreklerimizle,
onca yitirişten nicedir katılaşmış.
Yalnız bizi dinlememeleri değil mesele, 
sağırlaşmışlar da üstelik, tozlanmış 
inlemeleri duyup yakınamayacak kadar.

Kurtar beni! Daha fazla ölemem.

1959/60 yıllarında doçent unvanıyla Frankfurt Üniversitesi’nde şiir konulu pek çok ders verdi. 1964’te Almanya’nın en prestijli edebiyat ödülü Georg Büchner Ödülü’nü aldı. Aralarında Fransa, İngiltere, İtalya ve Amerika’nin da bulunduğu pek çok ülkeye yolculuk etti. Roma’da yaşamaya başlamasından 8 sene sonra 1973’te çıktığı Polonya yolculuğunda Auschwitz ve Birkenau toplama kamplarını gördü. Aynı yıl, 17 ekimde Roma’daki evinde çıkan yangında ağır yaralanarak hayatını kaybetti. 

…çünkü insanoğlu karanlık bir yaratıktır, yalnızca karanlıklarda kendi kendisinin efendisidir ve gün ışığında yeniden köleliğine döner.

Beğeni
12 0
Görüntülenme:
71
Makale Kategorisi:
GEEKKitap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.