Edgar Allan Poe Hakkında 10 İlginç Bilgi

Edgar Allan Poe, yazdıkları ve hayatıyla her zaman ilgi çekici ve gizemli bir adam olmuştur. Onu daha yakından tanımanız için öğrenmeniz gereken 10 sebep aşağıda.

KEDİ SEVGİSİ

Kedilere takıntısı olan Edgar Allan Poe, yazılarını genellikle kedisi ‘Catterina’ omzunda otururken yazardı. Kedisinin onu yazarken izlemeyi sevdiğini düşünürdü. Hatta Catterina, Poe yatmadan önce onun yattığı yere yatar ve Poe için orayı ısıtırdı. Poe öldükten kısa bir süre sonra kedisi de Poe’nun evinde ölü bulunmuştur.

Yazıları için şunu söylemiştir: “Keşke bir kedi kadar gizemli yazı yazabilseydim.” Poe kedileri çok sevmesine rağmen eserlerinde onları günahkar olarak ele almıştır.

RAVEN

‘Raven’ı yazarken aslında bir kuzgun yerine bir papağan kullanmak istemişti. Fakat kendi yazdığı tona uygun olmadığını düşünerek bu fikirden vazgeçti.

Karar verdiği mısra sayısı ise tam 100 idi. Fakat yazmayı bitirdiğinde toplam 108 satır yazdığını fark etti.

GİZEMLİ ÖLÜMÜ

Ölümü de yazdıkları kadar gizemli olan Edgar Allan Poe, 7 Ekim 1849’da vefat etti. Ölümünün alkol, karbonmonoksit zehirlenmesi, grip, beyin tümörü ve dayak sebebiyle olduğu söyleniyor. Fakat gerçeği kimse bilmiyor. Ölümünden birkaç gün önce sokakta berbat bir halde bulunması bilinen tek şey.

Cenazesine katılan biri tarafından söylenene göre cenazeye yalnızca 7 kişinin katıldığı biliniyor.

‘TINTINNABULATION’

Edgar Allan Poe’nun ‘The Bell’ isimli şiirinde kullandığı ‘Tintinnabulation’ kelimesi, daha sonra yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Poe, bu kelimeyi zillerin çıkardığı sesleri tanımlamak için kullanmıştır.

RUFUS GRISWOLD

Rufus Griswold, Edgar Allan Poe’nun vefatından sonra onu topluma kötülemeye başlamıştır. Poe’nun alkolik ve madde bağımlısı olduğunu söyleyen ve yazılarını yayınlayan Griswold’la beraber Poe aksine daha çok okuyucu kitlesi kazanmıştır.

ALTERED CARBON

İnsanların zihinlerini ve ruhlarını başka bir bedene devretmesinin işlendiği ‘Altered Carbon’ dizisinde Poe adında bir karakter vardır. Bu karakter Raven adında bir otelde yaşamaktadır. İleriki bölümlerden birinde Edgar Allan Poe’nun ‘Annabel Lee’ şiirini okur.

Poe karakterinin alakadar olduğu kızın adı Lizzie’dir. Bildiğimiz üzere Edgar Allan Poe’nun eşinin ve annesinin adı da Eliza’dır.

PORTRESİ

Herkes tarafından bilinen Edgar Allan Poe portresi aslında gerçekçi bir çizim değildir. Poe normalde uzun boylu ve yüzücü omuzlarına sahiptir. Aynı zamanda yakışıklı olduğu söylenir. Fakat eserlerindeki ruhu çizilen resimlere aktarılmıştır.

Poe aynı zamanda yüzücülük sporuyla uğraşmıştır. Hatta bu dalda madalyaları bile vardır.

‘ALLAN’

Poe, hiçbir şeyi Edgar Allan Poe ismiyle imzalamamıştır. ‘Allan’ onun üvey babasından gelen bir isimdir ve kendisiyle hiç iyi anlaşamamıştır. Kullandığı imzalar genellikle ‘E. A. Poe’ ve ‘Edgar A. Poe’dur.

HAYATINDAKİ KADINLAR

Poe’nun hayatına giren tüm kadınlar erken yaşta hastalıktan dolayı ölmüştür. Bu yüzden eserlerindeki kadın tiplemesi genellikle soluk tenli, genç kadınlardır.

UZAY VE EVRENE İLGİSİ

Poe’nun edebiyattan sonraki en büyük uğraşı uzay ve evren bilimi olmuştur. Bunun hakkında 1848’te ‘Eureka: A Prose Poem’ isminde bir makale yazmıştır. Makale, Büyük Patlama’yı ele alır. Edgar Allan Poe, o zamanlar bu yazısının en büyük şaheseri olacağını düşünmüştür.

 

Edgar Allan Poe hakkında daha fazla bilgiye sahipseniz bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz. :3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.