Harry Potter Hakkında Yalnızca Yetişkinlerin Fark Edebileceği Şeyler

Ah, Harry Potter! Büyü ve hayretle, kaymak birası ve çikolata kurbağaları ile dolu bir dünya. Evet, Harry Potter evreni böyle harika bir yer gibi gözüküyor yani gerçekten düşünmeye başlayana kadar. Seri başlangıçta çocuklar için yazılmış olabilir, ancak büyüsünü nesiller boyu aktardığı için yaş kısıtlamalarını çabucak aştı. Yine de, bazı genç okuyucular ve sinemaseverler tamamen destanın büyüsüne kapılmışken, serinin yetişkin hayranları, garip (ve bazen de riskli) ayrıntılarını göz ardı ederek daha zorlu bir zaman geçiriyorlar. Düşündüren isimlerden karakter tercihlerine kadar, burada yetişkin izleyiciler için yepyeni bir anlam taşıyan Harry Potter serisinin bazı yönleri var.

Herkes köleliğe normal bir şeymiş gözüyle bakıyor.


Harry Potter ev elflerinin destanı, serinin en rahatsız edici unsurlarından biri olmalı. Dobby, Kreacher ve diğer büyük gözlü yaratıkların birçoğu, bir şekilde kendilerini büyücülük yarışının üyeleri tarafından köleleştirilmiş olarak buldular ve hatta en hayırsever cadılar ve büyücüler bile bu barbarca yapılan uygulama tarafından oldukça rahatsız görünüyorlar.

Dumbledore Makyavelist bir sosyopattır.


Dumbledore, Hogwarts tarihinin en saygın müdürü olabilir ve herhangi bir büyü rehberi ya da morale ihtiyacı oldu zaman Harry’e her türlü baba rolünü üstlenerek yardımcı olma konusunda oldukça istekli biridir. Ancak bu, karakterin trajik bir kusuru veya iki kişinin kendi başına olmadığı anlamına gelmez.

Serinin sonunda öğrendiğimiz gibi, Dumbledore, Harry’nin Hogwarts’a yaptığı yolculuğun başlangıcından itibaren çocuğun Voldemort’un elinde ölmeye mahkum olduğunu biliyor. Bu sadece onun büyük kaderinin bir parçası – Karanlık Lord’un nihai ölümünü ortaya çıkaran kehanetin bir parçası – bu yüzden Harry’i kurtarmak ve onu en iyi dövüş sihirbazı yapabilmek için bu Harry’e rehberlik etmekten başka seçeneği yok.

Buraya kadar her şey güzel (her ne kadar kafir olsa da), ama bu zavallı çocuğu her yıl ciddi bir tehlikeye göndermesi gerektiği anlamına gelmez. Hogwarts’da öğretmek için Remus Lupin gibi çılgınca tehlikeli profesörlerin işe alınmasından, kişisel olarak Harry’yi hortkulukları takip etmek için bölgelere yönlendirmek, onu orada durgunluk içinde oturtmak ve en sevdiği öğretmenin tam gözleri önünde ölmesini izlemek… Bunların hepsini düşünürsek oldukça zalimce gibi görünüyor.

İnsanları aşk iksiriyle aşık etmek çok da büyük bir sorun değil.


Muggle dünyasında, birisinin izinsiz olarak sarhoş edici bir madde kullanmasına sebep olmak, özellikle de bir kişinin, romantik kaprisler gibi daha sevimli ve sıcakkanlı olmasını sağlayacak bir şey olduğunda bu cezalandırılabilir bir suçtur. Fakat büyülü alemde hiç kimse, aşk iksiri yoluyla özgür iradelerinden başka birini mahrum eden bir sihirbaza suçlu gözüyle bakmıyor.

Bir okula göre Hogwarts fazlasıyla morg sayılır.


Ebeveynler, çocuklarını öğrenebilecekleri ve büyüyebilecekleri güvenli sığınaklar olan okullara emanet ederler. Bir trol tarafından ezilmiş, bir su aygırı tarafından kazınmış veya dev bir etobur örümcek tarafından yenilmiş olabilmeniz yeterince kötü. En azından bunlar bir tür kaza olurdu. Ancak Hogwarts’daki fakülte, öğrencileri ejderhalar ve denizkızları için canlı yem olarak kullandıkları Triwizards Turnuvasında olduğu gibi bilerek tehlikeye atıyor.

Bir kişinin ruhunu yok etmek, muhtemelen acımasız ve sıra dışı bir ceza olarak sayılmalıdır.


Ruh Emici’nin etkilerini anlamak çok kolay, ama bu canavarlıklara bir an için daha yakından bakalım. Yani Harry Potter evrenindeki sihirbazlar, ruhların var olduğuna dair deneysel kanıtlara sahiptir. Ve bu bilgi ile ne yaparlar? Senin ruhunu yiyen iğrençliklerden oluşan bir polis gücü kurdular. Hapishanedeki hayatı, hatta ölüm cezasını unutun; ruhları bir ceza biçimi olarak yok etmek, acımasız ve sıra dışı olanın ötesine geçer; bunun ne kadar kötü bir şey olduğunu tanımlamak için yeterli olan herhangi bir kelime yoktur.

Hogwarts öğretmenlerini denetliyor mu?


Kurt adamlar. Katiller. Beceriksiz aptallar. Hayır, burada Ölüm Yiyenlerden söz etmiyoruz – Hogwarts’daki fakültelerden bahsediyoruz. Bu tür tehlikeli şeyleri öğrencilerden uzak tutmak için oldukça yüksek bir öncelik olacağını düşünebilirsiniz, ancak Dumbledore ve okul yönetimi aslında tam tersini yapıp, açık öğretme pozisyonlarını doldurmak için birbiri ardına delice işler yapıyorlar. Bu da Hogwarts’ın evrendeki en kötü okul olduğuna dair kanıt sayılabilir, büyülü olsun ya da olmasın.

Tüm Yorumlar

 • Bu makaleyi yazan Harry Potter evreni hakkında pek bir şey bilmeden yazmış. Öncelikle 1900lerde geçen bir evren bu büyücülük dünyası ve onu günümüz penceresinden yorumlamış. Remus Lupin’e saydırmışsın ki Lupin kurt adam olmasına rağmen bayağı iyi ve bu olayın gayet de farkında olup birine zarar vermekten kaçmaya çalışıyor ki örnek de vereyim sana dolunay gecesinin ertesi günü olan dersine sırf bir önceki gece kurtadama dönüştüğü ve zorlu bir olay atlattığı için girmedi onun yerine Snape derse girdi. Çevredeki her tehlikeli şeye karşı ayrı ayrı korumalar var mesela deniz kızları ile yarışma dönemi öğrencilerin korunması adına ekstra anlaşma yapıldı, yasak ormanı Hagrid koruyor ve yasaklı kat da (3. Kat) öğrenciler girmesin diye bizzat Dumbledor tarafından öğrenciler uyarılmış . Ev cinleri de zornan köle olmadılar ki köle olmaktan gayet mutlu sayılırlar ve aslında köle değiller bir nevi hizmetciler. Şöyle açıklayayım Dumbledor okulda yemek ve temizlik işleri için ev cinlerini işletiyor ve onlara çok iyi bakıp hiç köle gibi davranmıyor (tamam bazılarına kötü davranılmış evet ama Malfoylar direk kötü zaten cin yerine herhangi biri olsa onlara da kötü davranırlardı, gel gelelim ölüm yadigarlarında bunun örneğini luna ve babasını esir aldıklarında gördük) Dumbledor konusuna girmek bile istemiyorum. Ayrıca hortkuluk o (eğer türkçe yazacaksan, ingilizcesi Horcrux )

  Tuğberk 9 Eylül 2018 22:10 Cevapla
  • Başlıkta da belirttiğim gibi yetişkinlerin Harry Potter hakkındaki yorumlarını derledim. Yazım hatalarım için özür dilerim. Olumsuz tepki alabileceğimin farkındaydım ama yorumun için teşekkürler 🙂

   Damla Aydın 9 Eylül 2018 22:16 Cevapla
   • Potterhead olduğum için içeriğe biraz tepki gösterdim, sert olduysa özür dilerim cevap verdiğin için teşekkürler.

    Tuğberk 9 Eylül 2018 22:39 Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.