İşinize En Çok Yarayacak 10 Dil

Dil öğrenmek günümüzde artık sadece iş ararken ya da seyahat ederken ihtiyacımız olan bir şey değil. Teknolojik aletler ve internet kullanırken bile yabancı dile –genellikle İngilizceye– küçük bir düzeyde ihtiyaç duyabiliyoruz. Dil öğrenmek size sadece yazma, konuşma, konuşulanı anlama becerileri vermez; bilmediğiniz yeni kültürlerin ve yaşam tarzlarının kapılarını size aralar. Sadece kendi sınırlarınızın içinde kalmak günümüz dünyasında size çok da bir şey katmayacağı için dil öğrenmenin sizden götüreceği hiçbir şey olmaz, aksine birçok getirisi olur. Yabancı dil dendiği zaman aklınıza günümüzün küresel dili olan İngilizcenin gelmesi doğal. Ancak İngilizceden başka öğrenip kullanabileceğiniz daha bir sürüsü var. Hepsini sayamasak da bugün bunlardan işinize en çok yarayacak 10 dili size sıralayacağız.

1. Portekizce (Português)

Görsel: Portekiz Bayrağı ve Porto Şehri

Dil Ailesi: Batı Romans Dilleri

Yazı Sistemi: Latin

Konuşulduğu Ülkeler: 9 (Başlıca Portekiz, Brezilya ve Mozambik)

Konuşan Kişi Sayısı (+): 230 Milyon

Portekizce dendiği zaman genellikle akla hayatın daha sakin ve yavaş olduğu Portekiz’den önce genellikle Brezilya gelir. Batı Avrupa’da, İspanya’nın da üzerinde bulunduğu İber Yarım Adası’nda yerleşmiş olan Portekiz, dilini kolonizasyon (sömürgecilik) yoluyla başta Brezilya olmak üzere Güney Amerika ve Afrika’da çeşitli ülkelere yaymıştır. Genellikle İspanyolcayla karşılaştırılan, fakat aynı dil ailesinden olmalarına rağmen dil kuralları ve telaffuz bakımından farklı ve biraz daha zor olan Portekizce, İngilizce ve Fransızcayla karşılaştırıldığında öğrenmesi o kadar da zor değildir.

2. Rusça (Русский)

Görsel: Rusya Bayrağı, Kremlin Sarayı ve St. Basil Katedrali (Moskova)

Dil Ailesi: Doğu Slav Dilleri

Yazı Sistemi: Kiril

Konuşulduğu Ülkeler: 10 (Başlıca Rusya, Kazakistan ve Kırgızistan)

Konuşan Kişi Sayısı (+): 250 Milyon

“Zor diller”in en kolaylarından biri kabul edilen Rusçayı öğrenmek, ek olarak Kiril alfabesiyle birlikte diğer Slav dillerini anlamak ve öğrenmek konusunda da size kolaylık sağlar. Slav dillerinin en yaygın konuşulanı Rusça, birçok devletin resmi dili olmakla beraber, Asya, Avrupa ve hatta Amerika Kıtası’nda bile bölgesel ya da azınlık dili olarak konuşulmaktadır. Dostoyevski, Tolstoy, Puşkin, Çehov, Turgenev, Gorki ve daha saymakla bitmeyecek bir sürü ünlü yazarın dünya edebiyatı açısından önemli eserlerinin orijinal dili olmakla birlikte, Rusçanın aynı zamanda bilim ve teknoloji alanlarında geniş bir yazılı kaynak arşivi de vardır.

3. Japonca (日本語)

Görsel: Japonya Bayrağı ve Shibuya, Tokyo

Dil Ailesi: Doğu Asya Dilleri

Yazı Sistemi: Kanji, Hiragana ve Katakana

Konuşulduğu Ülkeler: Japonya

Konuşan Kişi Sayısı (+): 120 Milyon

“Arigato”, “sayanora”, kawaii” vs. derken Japon kültürü ve medyası Batı’da geçtiğimiz birkaç sene içerisinde oldukça popülerlik kazandı. Öğrenmesi çok eğlenceli olmasının yanı sıra Japonca oldukça zor bir dil. Kanji, Hiragana ve Katakana adlı üç farklı yazı sistemi ve karmaşık grameriyle, eğer Japonca öğrenmek istiyorsanız bayağı bir çalışmanız gerekecek. Fakat bu gözünü korkutmasın; giderek gelişen Japoncanız sayesinde en sevdiğiniz animeleri alt yazısız izleyebilecek ve bir gün hayalleriniz şehri Tokyo’ya gittiğinizde hiç İngilizce kullanmadan Japonlarla iletişim kurabileceksiniz.

4. Hintçe (हिंदी)

Görsel: Hindistan Bayrağı ve Yeni Delhi

Dil Ailesi: Hint-Avrupa Dilleri

Yazı Sistemi: Devanāgarī

Konuşulduğu Ülkeler: Hindistan, Fiji (Resmi dil)

Konuşan Kişi Sayısı (+): 260 Milyon

Hintçe, İngilizceyle birlikte Hindistan devletinin iki resmi dilinden biridir. Bölgeden bölgeye farklı dillerin konuşulduğu Hindistan’daki 22 en yaygın dil arasında en çok konuşulandır. Resmi dil olduğu Hindistan ve Fiji dışında Mauritius, Guyana, Suriname ve Trinidad and Tobago ülkelerinde de yaygınca konuşulur. Bilim ve teknoloji alanında kapsamlı çalışmalar yapan bir ülke olan Hindistan’ın Hinduist festivaller, rengarenk kıyafetler ve baharatlı yiyeceklerle dolu kültürü, Bollywood sineması, dizileri ve şarkılarıyla Batı’da popülerlik kazanmıştır.

5. Arapça (العَرَبِيَّة‎)

Görsel: Mısır Bayrağı ve Kahire Şehri

Dil Ailesi: Hami-Sami Dilleri

Yazı Sistemi: Arap Alfabesi

Konuşulduğu Ülkeler: 20 (Başlıca Suudi Arabistan, Mısır ve BAE)

Konuşan Kişi Sayısı (+): 400 Milyon

Kur’an-ı Kerim’in dili olmasının yanı sıra yakıt, enerji, güvenlik ve inşaat sektöründe oldukça işe yarayan Arapça dili, karmaşık grameri ve yazı sistemiyle öğrenmesi oldukça zor bir dildir. Türkçe, İngilizce, İspanyolca, Urduca ve daha onlarca dilde Arapçadan geçme sözcükler yer almaktadır.

6. Almanca (Deutsch)

Görsel: Almanya Bayrağı ve Brandenburg Kapısı (Berlin)

Dil Ailesi: Hint-Avrupa Dilleri

Yazı Sistemi: Latin

Konuşulduğu Ülkeler: Almanya, Avustura, İsviçre, Lüksemburg, Liechtenstein ve Belçika

Konuşan Kişi Sayısı (+): 90 Milyon

Almanca, günümüzde Almanya’nın ekonomik gücü sebebiyle her zamankinden daha kullanışlı bir hal aldı. Almanca Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde en yaygın konuşulan dildir. Almanca öğrenmek Felemenkçe, Norveççe, İzlandaca, İsveççe ve Danca gibi diğer Cermenik dilleri anlamanızı da kolaylaştırır. Almancanın grameri İngilizceyle karşılaştırıldığında çok daha karmaşık olmasına rağmen mantıklı oluşu, bu grameri öğrenmeyi kolaylaştırır.

7. Fransızca (Français)

Görsel: Fransa Bayrağı ve Eyfel Kulesi (Paris)

Dil Ailesi: Batı Romans Dilleri

Yazı Sistemi: Latin

Konuşulduğu Ülkeler: 29 (Başlıca Fransa, Belçike ve Kanada)

Konuşan Kişi Sayısı (+): 270 Milyon

İngilizceden önce Avrupa’nın lingua francası (ortak yabancı dili) “aşkın dili” Fransızcaydı. Avrupa dışında Kuzey Amerika’da Kanada’nın Quebec eyaletinde, Güney Amerika’nın bazı yerlerinde, Afrika’da ve Güney Asya’da resmi ve bölgesel dil olarak konuşulmaktadır. Bunun dışında Avrupa Birliği’ndeki en önemli dillerden biridir. Gezi dışında felsefe ve diplomaside oldukça kullanışlıdır. Öğrenen kişilerin başlangıçta yazılış ve okunuş uzunluklarının arasındaki farktan şikayet ettiği görülür fakat her şeye rağmen Fransızca dilinin tınısı oldukça etkileyici ve güzeldir. 

8. İspanyolca (Español)

Görsel: İspanya Bayrağı ve Madrid Şehri

Dil Ailesi: İbero Romans Dilleri

Yazı Sistemi: Latin

Konuşulduğu Ülkeler: 21 (Başlıca İspanya, Meksika ve Kolombiya)

Konuşan Kişi Sayısı (+): 570 Milyon

Mandarin Çincesinden sonra dünyanın en çok konuşulan ikinci dili olan İspanyolca, İspanya, Orta ve Güney Amerika ülkelerinin çoğunda ve ABD’nin güneyinde konuşulur. Ayrıca basit grameri, telaffuzu ve yazım sistemiyle İspanyolca öğrenmesi kolay diller arasında görülür. Latin kökenli diller arasında Latinceden en az uzaklaşmış dildir. Tıpkı Fransızca ve İtalyanca gibi güzel bir tınıya ve eğlenceli konuşmaya sahip İspanyolca öğrenme oranının hem Türkiye’de hem de dünyada son yıllarda arttığı bir dil.

9. Mandarin Çincesi (普通话汉语)

Görsel: Çin Bayrağı ve Şangay Şehri

Dil Ailesi: Çin-Tibet Dilleri

Yazı Sistemi: Çin Alfabesi

Konuşulduğu Ülkeler: Çin

Konuşan Kişi Sayısı (+): 950 Milyon

Mandarin Çincesi Çin Halk Cumhuriyeti’nin resmi dili ve dünyanın en yaygın konuşulan dildir. Hem seyahat hem de Çin’in oldukça güçlü ekonomisi sebebiyle iş açısından öğrenilme talebi oldukça yüksektir. Bir vurgulamanın bile sözcüğün anlamını bayağı değiştirmesine sebep olabilen Çinceye pratik yoluyla hakim olabilirsiniz, tabii bu biraz uzun sürebilir. Grameri diğer “zor dillerle” karşılaştırıldığında daha kolay olsa da yazı sistemi dili bir hayli zorlaştırmaktadır. 

10. İngilizce (English)

Görsel: Büyük Britanya Bayrağı, İngiliz Telefon Kulübesi ve Elizabeth Kulesi (Londra)

Dil Ailesi: Batı Cermenik Diller

Yazı Sistemi: Latin

Konuşulduğu Ülkeler: 36 (Başlıca Büyük Britanya, ABD, Kanada ve Avustralya)

Konuşan Kişi Sayısı (+): 300 Milyon

Ve son madde, tahmin edebileceğiniz gibi İngilizce… Dünyanın neresine giderseniz gidin, mutlaka gittiğiniz yerde insanlar çok çeşitli lehçeleri, şiveleri ve aksanları olan İngilizceyi biraz bile olsa anlayacaklardır. Dünyanın lingua francası olan günümüz modern İngilizcesi artık birçok dilden sözcükler almıştır. Fakat eski İngilizceyi bugün anadil olarak konuşanlar bile zar zor anlamaktadırlar. Lingua franca olmasının güzel yanıysa biraz saçma gramer ve telaffuz kurallarına alıştığınızda çğrenmesi oldukça kolay olmasıdır.

***

Ve bir listemizin daha sonuna geldik! Siz de yorumlarda bu dillerden hangilerini konuşabildiğinizi, hangilerini öğrenmek istediğinizi ya da bunlar dışında hangi dilleri konuşabildiğinizi ve öğrenmek istediğinizi bizimle paylaşabilirsiniz!

XX

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.