Kırbaç Kasırgası Nedir? Tropical Cyclone

Yakın zamanda meteoroloji tarafından uyarılan Kırbaç Kasırgası hakkında elimizde fazla bir bilgi olmadığını göze alarak bu yazıda sizler için Kırbaç Kasırgası hakkındaki bilgilerden bahsedeceğim.

Kırbaç Kasırgası Nedir?

 

Akdeniz’de başlayacak olan Kırbaç Kasırgası, Ege Denizi’ne kadar ilerleyebilecek. Kasırganın hızı saatte 200 km gibi bir civara yükselmesi bekleniyor. Meteoroloji, kasırganın Ege Denizi’ne ulaştıktan sonra Türkiye’yi etkisi altına alacağını söylüyor.

Ne Zaman Başlayacak?

 

29 Eylül Cumartesi gününden itibaren Yunanistan’da etkisi başlayacak olan kasırga 30 Eylül Pazar sabahında Ege Kıyıları’nda varlığını hissettirecek. Önlemlerin ise cumartesi gününden alınması isteniyor.

Nereleri Etkileyecek?

 

Kıyı Ege’den başlaması sebebiyle kasırga, en çok İzmir bölgesini etkileyecek. Bu sebeple İzmir’de yaşayanların mutlaka önlem alması gerekiyor. Kırmızı Alarm sebebiyle tüm personel 24 saat boyunca iş başında olacak. Herhangi bir olağanüstü durumda personel yardıma hazır olacak. Belediye kendini kasırgaya hazırladı. Halkın da olağanüstü durumlarda (yıkılma, kırılma, yaralanma) İtfaiye ve Acil Yardım’a başvurması gerekiyor.

Kırbaç Kasırgası’nda Almamız Gereken Önlemler

 

Her felakette olduğu gibi mutlaka yanımızda bir ilk yardım çantası bulundurmalıyız. Ülkemizde ilk kez görülecek olmasından dolayı etkilerinin ne kadar fazla ya da az olacağını bilemiyoruz. Ege Bölgesi’nde yaşayanlar daha kasırga gelmeden rüzgar sebebiyle camların kırıldığına ve ağaçların düştüğüne denk gelmiş olabilir. Bu kasırgada daha büyük bir rüzgar etkisi olacağından camların ve kapıların kesinlikle kapatılması öneriliyor. 
Elektrik ve internetin kesilmesi de ihtimallerden bazıları. O yüzden powerbanklerinizi şarj etmeyi unutmayın.

Acil Durum Çantanızda Neler Bulunmalı?

 

Olağanüstü durumlar ihtimalinde çantanızda öncelikle mutlaka su ve yiyecek bulundurmalısınız. Yiyecekleriniz makul bir ölçüde olmalı. Kaybolursanız diye bir düdük ve yaralanmalara karşı ilk yardım paketiniz yanınızda olmalı. Basit ilaçlar, para, telefon ve çok amaçlı bir çakıyı da yanınızdan ayırmayınız.

Doğal afetleri hiçbir zaman küçümsememeli ve her zaman hazırlıklı olmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.