Müziğe Soldan Hükmeden İnsan: Jimi Hendrix

Bugün 18 Eylül, Jimi Hendrix yani Müziğin Tanrısının ölüm yıl dönümü …

Amerikan gitar virtüözü, söz yazarı, şarkıcı ve çoğu kişi için bir ikon. Hendrix, rock tarihinin en çok ses getiren müzisyenlerinden birisidir. İlk olarak Hendrix, 1967 yılında yapılan Monterey Pop Festivalinden sonra tüm dünyaca ünlü oldu. Bundan sonra ünlü Woodstock Festivali’nde headliner oldu.


 Monterey Pop Festivalinde Gitarını Yakarken

’69 Woodstock Festivali

Jimi’nin ilk elektro gitarı beyaz bir Supro Ozark’tı. O sol elini kullanan bir gitarist olduğu için dizeleri tersten eklenmiş bir gitar kullanırdı.
Hendrix solak bir gitarist olmasına rağmen sağ elliler için yapılmış olan bir gitarı çalması onu insanlar gözünde popüler yapmıştı. İlk konserini isimsiz bir grupla bir Sinagog içerisinde vermiştir. Sonradan “The Velvetones” isminde bir bir gruba girmiştir. Bu grupla birlikte Yesler Terrace’de çalmıştır. 

 Kopenhag 1970

Askerde tanıştığı Billy Cox ile “The King Kasuals” adlı bir grupta çalmaya başlayan Hendrix 1962 senesinde ilk stüdyo performansını sergiler.
Ancak, para kazanamadığını düşünerek 1964 senesinde New York’a giden Hendrix, Apollo tiyatrosunda düzenlenen bir gitar yarışmasını kazanarak ilk ödülünü alır. 1964 – 1965 yılları arasında Little Richard’a gitaristlik yapan Hendrix…Daha sonra bu yılları, “Benim bütün istediğim Little Richard’ın sesiyle yaptığı şeyleri gitarımla yapabilmekti” şeklinde tanımlar.Ardından Televizyon deneyimini de yaşayan Hendrix 1966 yılında ”Jimmy James And The Blue Flames” adında bir grup kurar.

Linda Keith 

Hendrix bu sırada Linda Keith ile tanışır Linda ilk önce Hendrix’i Rolling Stone’un menajeri Andrew Loog Oldham ve prodüktör Seymour Stein ile tanıştırır fakat Andrew ve Seymour, Hendrix’in potansiyelini yeterli bulmayarak onunla çalışmak istemezler.


The Jimi Hendrix Experience

Daha sonra Linda, Hendrix’i, The Animal’ın basçısı ve menajeri Chas Chandler ile tanıştırır. Hendrix o zamanda Chas’ın da yardımıyla “The Jimi Hendrix Experience” grubunu kurar ve 1967 yılında ilk albümleri olan “Are You Experienced” albümünü İngiltere’de yayınlar.
Ve büyük başarı gelir bu albümde yer alan “Purple Haze” parçası İngiltere müzik listelerini alt üst eder… Daha sonra üç stüdyo, iki konser ve iki de derleme albüm yayınlar.

Ve bu muazzam ötesi insan 18 Eylül 1970 senesinde St Mary Abbot’s hastanesinde hayata gözlerini yumar… Beğeni
13 0
Görüntülenme:
143
Makale Kategorisi:
GEEKMIXED

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.