Müziği İliklerinize Kadar Hissedin: 8D TUNES

Yanlış duymadınız, tam olarak böyle oluyor. Sadece kulaklıklarınızı takın ve gözlerinizi kapatın. Müziği başlattığınızda ses bir sağ taraftan bir sol taraftan geliyor sanki beyninizin içinde bir o tarafa kayıyor bir bu tarafa kayıyor gibi. Youtube’da sırf bunun için 8D TUNES adından açılmış bir sayfa var. Genelde yabancı, son zamanlarda popüler olan şarkılar kullanmışlar. Benim favorim olanlardan birkaç tanesini sizinle paylaşmak istiyorum belki dinlemek istersiniz diye.

En çok dinlenen şarkı Imagine Dragons – Believer şarkısı. Bende zaten bu 8D TUNES olayını bu şarkıyla keşfettim.

Buraya bıraktığım videolardan kanaldaki diğer müziklere de ulaşabilirsiniz, mutlaka gidin ve dinleyin. Eğer benim önerilerimi beğenmezseniz mutlaka aralardan beğeneceğiniz şarkılar bulabilirsiniz.

Peki, acaba bizde kendi istediğimiz müziği 8D yapabilir miyiz? Yoksa sadece başkalarının yaptıklarını mı dinlemek zorundayız? Tabi ki de hayır. Ableton uygulaması sayesinde sizde dinlemekten hoşlandığınız bütün müzikleri 8D haline getirebilirsiniz. Bu arada sadece bu programla yapılmıyor. Buna benzer başka programları kullanarak da yapabilirsiniz fakat genelde insanlar bunu kullanıyormuş o yüzden bende yazıma bu programı dahil ettim.

Bilgisayarımda yer olmadığı için ben programı deneyemedim ama internetten araştırdığıma göre panning + biraz eq + reverb yapılmış. Pek bildiğim kavramlar değil ama bu işten anlayanlar bence deneyebilir. Türkçe şarkılarda da uygulanırsa ortaya güzel şeyler çıkacağını düşünüyorum.

Kapak fotoğrafı: https://true-tech.net/apple/producing-music-on-a-11-macbook-air/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.