Ne Yiyoruz? Genetiği Değişen Sebze ve Meyveler

Bir daha ki sefere bir dilim karpuz veya mısır koçanı ısırırsanız, şunu bir düşünün: Bu tanıdık sebze ve meyveler her zaman bu şekilde görünmüyorlardı.

Meyveler ve sebzeler lezzetli yiyeceklerdir. Aynı zamanda çoğu vücudumuz için yararlıdır. Ve onları yemeden bir hayat sürdürmek pek mümkün değil gibi. Fakat onlar her zaman günümüzde göründükleri gibi görünmüyorlardı.

Bunun nedeni, modern genetik modifikasyon tekniklerinin icat edilmesinden çok önce, insanlar en tatlı, en sulu veya en lezzetli bitkileri özenle seçiyorlardı ve binlerce yıldır yetiştiriyorlardı. Zamanla ve deneme yanılma ile bu titiz süreç şimdi “karpuz”, “muz”, “mısır”  olarak bilinen gıdaları yabani bitkilere dönüştürdü. Fakat bu meyveler ve sebzeler eskiden yani değişime uğramadan önce orijinal hallerinde neye benziyordu?

İşte en çok bilinen ve tüketilen meyve ve sebzelerden birkaçı, tarımsal değişimden önce ve sonra ne gibi görünüyordu:

Karpuz

Giovanni Stanchi’nin 17. yüzyıla ait bu resmi, modern karpuzlardan çarpıcı biçimde farklı görünen bir karpuz tasvir ediyor. 1645 ve 1672 yılları arasında yapılan bu resmin bir kesitinde karpuzun altı üçgen şeklindeki pasta şekilli parçalara gömülü girdap şekline sahip olduğu görülmektedir.

Zamanla, insanlar parlak kırmızı, sulu bir karpuz içine sahip olmak için karpuz yetiştirdiler. Bazı insanlar, Stanchi’nin resmindeki karpuzun sadece olgunlaşmamış bir karpuz olabileceğini düşünür, ancak resimdeki siyah tohumlar aslında olgunlaşmış olduğunu gösterir.

Muz

İlk muzlar, en az 7.000 yıl önce Papua Yeni Gine’de yetiştirilmiştir. Modern muz bu fotoğraftakiler gibi büyük, sert tohumlara sahip iki yabani çeşit olan Musa acuminata ve Musa balbisiana’dan geldi.

Patlıcan

Patlıcanlar bir zamanlar beyaz, mavi, sarı ve mor gibi çok çeşitli şekil ve renklere sahipti. Bazıları ise uzunca olan görünümünden çok yuvarlaktı. İlk patlıcanların bazıları Çin’de yetiştirildi. İlkel patlıcan çeşitleri, modern bitkinin sapının çiçeklere bağlandığı bir omurgaya sahipti. Seçici yetiştirme zamanla omurgayı yok etti ve bize aşina olduğumuz uzun görünümlü mor sebze olarak bıraktı.

Havuç

Bilinen en eski havuçlar, 10. yüzyılda Pers ve Küçük Asya’da yetiştirildi. Orijinal halleri ince, çatallı kökler ile beyaz ve mor renge sahipti. Fakat zamanla mor pigmentlerini kaybettiler ve turuncu bir renge dönüştüler. Havuç bugün büyük, eski görünümünden oldukça farklı ve lezzetli bir sebze haline geldi.

Mısır

Seçici yetiştirmenin en göze çarpan örneklerinden biri, yenilebilir teosinte bitkisinden elde edilen Kuzey Amerika tatlı mısırıdır. Doğal mısır ilk olarak milattan önce 7000 yılları civarında evcilleştirilmiştir ve çiğ bir patates kadar kuru olduğu düşünülmüştür. 9000 yıl öncesine göre şimdi yediğimiz mısır 1000 kat daha büyük ve büyümesi ve soyulması daha kolay. Avrupalı yerleşimcilerin tarım yapmaya başladıkları 15. yüzyıldan sonra bu değişikliklerin büyük çoğunluğu şekillenmeye başladı.

Bir dahaki sefere birisi size genetiğiyle oynanmış yiyecekleri yememiz gerektiğini söylerse, onlara zaten yiyor olduğumuzu söyleyebilirsiniz.

Beğeni
17 0
Görüntülenme:
60
Makale Kategorisi:
MIXED

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.