League of Legends: Nereye yerleşeceğiz?

2019 Dereceli sezonunda bazı farklılıklar olacağının bilgisi Riot Games yetkilileri tarafından paylaşıldı. Lig sisteminin daha adil ve daha açık olması için birçok yenilik geleceğinin haberini verdiler. Bunlardan biri yerleştirmelerdeki tatmin edici olmayan başlangıç aşaması.

Öncelikle artık ilk oyununuzdan sonra geçici bir derece edineceksiniz. Bu geçici dönemde derecenizi sadece siz görebileceksiniz. Kazandığınızda büyük LP kazançları görecek, terfi serilerini bile atlayabileceksiniz. Yenildiğinizde hiç LP kaybetmeyeceksiniz. Geçici dönemdeki maçlarınızın hepsi bitince resmi başlangıç dereceniz belli olacak ve bunu arkadaşlarınızla paylaşıp daha da yükselmeye çalışabileceksiniz.

Bundan sonraki en sevindirici haber ise Bronz 5 oyuncularının tamamen oyundan kaldırılması oluyor. Riot Games yeni sezonda liglerdeki aşamaları 5’ten 4’de indireceğini duyurdu. Böylelikle artık Bronz 5 diye bir şey olmayacak.

Bunlarla birlikte ise 2 yeni lig daha ekleneceğini daha duyuran Riot Games, bunların dereceli maçlardaki baskıyı ortadan kaldıracağını düşünürsek gayet mantıklı bir hareket olmuş. Bu ligler bronzda da daha alt seviye olarak demir ligini getiren Riot Games, birde ustalık ligi ile şampiyonluk ligi arasına üstatlık ligini getirdi.

 Oyuncular ise bunların yanında ise seçilen roller için özel dereceli sistemine sahip olacak. Derecelendirme tarafında, oyuncular en fazla beş tane olacak şekilde, oynadıkları her konum için ayrı bir dereceye sahip olacak. Birincil konumunuza yerleşme ihtimaliniz yüksek olunca, istediğiniz konumda derece atlamak üzerine yoğunlaşabileceksiniz, tercih sizin. Başka bir şey oynamak istediğinizde ya da otomatik doldurma ile yerleştirildiğinizde daha adil oyunlarla karşılaşacaksınız ve dereceniz, o konumdaki becerinizi yansıtacak. Şu anki planımızda sadece Dereceli Tek/Çift’e konum dereceleri eklemek var. Net bir şekilde belirlenmiş konum metası ve bireysel oyuna yapılan vurgu nedeniyle en anlamlı seçimin bu olduğunu düşünen Riot Games bu tarz bir gelişimde bulunmuş.

ÖRNEK – OTOMATİK DOLDURMA İLE YERLEŞTİRİLMEK

Diyelim ki Gümüş’tesiniz, ana konumunuz orta koridor ve zafer başına genellikle 20 LP kazanıyorsunuz. Oyun oynamak için sıraya girip bir oyuna destek olarak otomatik yerleştiriliyorsunuz. Bu oyunu kazanırsanız üst koridor ve orman konum LP’lerinize yaklaşık 6 LP, ana konumunuza da orada oynayamadığınız için 10 LP eklenecek.

ÖRNEK – ŞANSSIZ OYUNLAR (VEYA TROLLEMELER)

Öte yandan, diyelim ki yine aynı orta koridor oyuncususunuz ve küme atlamaya çalışırken üst üste maç kaybetmeye başladınız. Bu mağlubiyetlerin saçılım etkisi, yaptığınız son X tane maçtan kaç tanesini kaybettiğinize göre belirlenecek. Başta diğer konumlara da -3 LP gelmeye başlayacak. Çok şanssızsanız ya da oyun trollemeye girdiyseniz (ama biliyoruz siz öyle bir şey yapmazsınız), “saçılan” LP miktarı -15’e kadar çıkabilecek.

Getirilen değişikliklerle 2019 dereceli sezonunu daha iyi adil bir hale getirmeye çalıştıkları ortada ve bu değişiklikler büyük oranda etki edecek. Birçok rolde ustalaşmak daha avantajlı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.