Ölen İlham Perinizi Diriltmek için 12+1 Yöntem

Bazı zamanlar vardır ki… Yazacağınız-çizeceğiniz şeye nasıl giriş yapacağınıza bir türlü karar veremezsiniz; ne yazsanız “olmaz bu ya” deyip ya “sil” tuşuna basarsınız ya da kağıdınızı buruşturup atarsınız. Dürüst olmak gerekirse, bunu yazmak tam da böyle bir anımdayken aklıma geldi.

Bu yazımda, sizin de böyle hissettiğiniz zamanlarda, düştüğünüz kör kuyudan çıkmanızı sağlayacak yöntemleri listeledim. Eğer ilham periniz öldüyse onu yeniden diriltmek için sizi aşağı alayım.

1. Çevrenizde Değişiklik Yapın

Nasıl ortamlarda çalışmayı seviyorsunuz? Dağınık, toplu; aydınlık, karanlık? Ofis ya da ev gibi kapalı bir alanda çalışıyorsanız, çalışma ortamınızı kendi rahatlığınıza göre düzenleyin. Masanızın üzerine hoşunuza gidebilecek bir obje, fotoğraf veya çiçek koyun. Bulunduğunuz ortam müsaitse düzenini değiştirin. Ya da en azından bir pencere açın, gürültüyü engellemek için kapıyı kapatın, ekstradan bir lamba yakın ya da kendinize yiyecek veya içecek bir şey alın. Küçük düzenlemelerle yaratıcılığınızı artırabilirsiniz.

2. Yürüyüşe Çıkın

Bulunduğunuz kapalı yerde asla ilham gelmiyor mu? O zaman bir yürüyüşe çıkın. Yürüyüş yapmak için park, sahil kenarı gibi temiz hava alıp beyninize oksijen gitmesini sağlayacak yerleri tercih edin. Deniz kenarındaki dalga ya da martı sesleri, bir yerde çalan bir müzik, çevrenizdeki bir kişinin bulunduğu bir hareket, duvarda göreceğiniz bir graffiti ya da hiç aklınıza gelmeyecek başka bir şey kafanızda bir ampulün yanmasına sebep olabilir.

3. Yeni Bir Şey Deneyin

Yeni bir mutfak, daha önce izlemediğiniz bir dizi ya da film, hiç dinlemediğiniz bir grup ya da bir aktivite… Kendinizi monotonluktan kurtarın. Tecrübelerinizi arttırmak fikirlerinizin de artmasında büyük rol oynar.

4. Gezin

3. maddenin biraz daha genişletilmiş hali. Yeterince vaktiniz ve paranız varsa bulunduğunuz şehrin daha önce gitmediğiniz bir yerine, yoksa şehir dışında bir yere, ya da yurt dışında bir yere kısa ya da uzun, imkanlarınızın el verdiğince bir seyahate çıkın. Evinize yepyeni fikirlerle dönme ihtimaliniz çok yüksek.

5. Sohbet Edin

Akıl hocası gibi fikirlerine değer verdiğiniz biriyle sohbet edin. Akıl hocası olmasa bile insanlarla tercihen yüz yüze, ya da olmuyorsa telefon, mesaj gibi yollarla konuşun. Fikir alışverişlerinde bulunun ya da bir konu üzerinde tartışın. Konuştuğunuz kadar dinlemeyi de ihmal etmeyin; iyi bir dinleyici olursanız karşınızdakinin dedikleri sizin için bir ilham kaynağı olabilir.

6. İnternetten Araştırma Yapın

Kopyala-yapıştır yapmadığınız sürece başka insanların yaptıklarından fikir almanın, hatta bazen minik araklamalar yapmanın hiçbir sakıncası yoktur. Pinterest, Tumblr, Instagram vs. sosyal medya platformlarında konunuzu kapsayan hashtaglerle veya bizim gibi sosyal içerik platformları (evet, reklam yapıyorum) ve bloglarda konunuzla alakalı fikir araştırmaları yapın.

7. Tarihe Bakın

6. maddeyle bağlantılı olarak, internetten araştırma yaparken daha önce konunuzla alakalı neler yapılmış olduğuna bakın. Benzer şeylerin çok kez yapılmış olduğunu görmek de sizi başka bir orijinal fikir arayışına ya da çok kez yapılmış olanı daha da geliştirmeye yönlendirebilir.

8. Okuyun

“Her şeyin başı okumaktır” derler ve aslında doğru söylerler. Okuyacağınız illa ki beş yüz sayfalık bir dünya edebiyatı eseri olmak zorunda değil; 60 sayfalık ince bir roman, bir çocuk öyküsü, kısa öykü, karikatür, hatta bir Wattpad hikayesi bile işinizi görebilir. Yazılı olan hiçbir şeyi küçümsemeden okuyun. Bu hayal dünyanızı daha iyi kullanmanızı sağlar.

9. Şablonlar Oluşturun

Neyin hakkında yazacaksanız, çizeceksiniz ya da kompoze edeceksiniz? Elinize bir kâğıt-kalem alın, konunuzu ortaya yazın ve oklar çıkartarak hakkında aklınıza gelen her şeyi, karşıtlıklarıyla birlikte olmak üzere dallanıp budaklandırarak yazın. Ne yapacağınızı sınırlandırırsanız hem çalışmanız karmaşıklaşmamış, hem de anlaşılır olur. Şablon yapmayı tercih etmiyorsanız konuyla alakalı aklınıza gelen her şeyi alt alta bir liste halinde yazın. Bu şekilde fikrinizi daha iyi hayata geçirirsiniz.

10.Bence En Güzellerden Biri: Uyuyun

“Bütün en iyi fikirlerim rüyalarımdan gelir”, demiş İspanyol ressam Salvador Dalí. Eğer karmaşık rüyalar gören ve bunları hatırlayan kişilerdenseniz yatağınızın yanında değişik rüyalarınızı not alabileceğiniz bir not defteri bulundurabilir ya da telefonunuzun ses kaydedicisiyle sonradan ilham olarak kullanabileceğiniz rüyalarınızı depolayabilirsiniz.

11. Risk Alın, Gerekirse Hata Yapın

Yapacağınız şey ilk denemede kusursuz olacak diye bir şey yok. Olursa şansınıza tabii ki, ama hata yapmakta ve yeniden başlamakta da bir problem yok. Yaptığınız içinize sinmediyse buruşturup atmaktan ya da kaydetmeden çıkış yapmaktan çekinmeyin. Bazen zamanın yeterli olmamasından dolayı içinize sinmeyen şeylerle de çıkmak zorunda kalabilirsiniz ama işlerinizi son geceye bıraksanız bile her zaman son 15 dakikaya bırakmamaya çalışın.

12. Tembellik Yapın

Evet! Her zaman inek gibi kafanızı gömüp çalışmak ve arayış içinde olmak zorunda değilsiniz. Uyumadan ya da başka hiçbir şey yapmadan bir süre sırt üstü yatıp tavanı izleyin ya da pencerenin önünde oturun ve düşüncelere dalıp hayal kurun, geçmişinize gidip gülün, ağlayın, öfkelenin ya da utanın. Bazen en iyi ilham dışarıdan değil, kendinizden gelir.

BONUS: Fikir Defteri Tutun

Eğer bunu şimdiye kadar yapmadıysanız, bugünden sonra yapmaya başlayabilirsiniz. Bir not defterine ya da telefonunuzun notlar kısmına aklınıza gelen fikirleri not alın. Fikirsiz kaldığınız zamanlarda aklınızdan çıkmış olabilecek bir tanesine notlarınızdan açıp bakarak ulaşabilirsiniz.
Beğeni
26 1
Görüntülenme:
398
Makale Kategorisi:
MIXED

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.