Sen Bir Fil Bile Değilsin!

Sizin için özgürlük nedir? Bunun cevabını bilmiyorum fakat özgürlüğü için 85 kurşuna dayanıp 86.’da yere düşen Tyke’ı ve onun için özgürlük ne demek çok iyi biliyorum.

1994 senesinde insanlığımızı derinden sarsacak bir kabus bu…Korkusuz Tyke’ın cesur bir şekilde özgürlüğüne koşması …

Tyke’nın Afrika’da normal bir hayatı olacaktı. Büyüyecek ve ailesinin, sürüsünün önemli bir parçası haline gelecekti. Tyke daha yavru iken özgürlüğüne düşkündü ayrıca mutsuzdu çünkü söz dinlemiyor bunun sonucunda sıkça işkenceye maruz kalıyordu.

Tyke, ismi sık sık hayvanlara işkence örnekleriyle geçen Hawthorn sirkindeydi. 1988’de ABD Tarım Bakanlığı belgelerine göre Tyke, insanların gözü önünde dövüldü. Dövülmemek için çığlıklar attı ve yere çöktü ama işe yaramadı onlar her çığlığında yine vurdular.

Tyke buna daha fazla dayanamadı. 1993 yılı nisan ayında bir sirk performansı sırasında kaçmaya çalıştı. Başaramadı. Ama bu biir yenilgi değildi. Temmuz’da yine kaçmaya çalıştı; ancak yine başaramadı. Tüm bunlara rağmen emekli edilmedi. Ama ümidini kesmedi öfkesini söndürmedi işte bunlardan sonra 20 Ağustos 1994 günü Honolulu şehri bir sirk gösterisinde 20 yaşında iken Tyke daha fazla tahammül edemedi. İşkenceden yorulmuştu. Artık esaret ve acıya dayanamıyordu. Öfkelenen Tyke, izleyicilerin gözü önünde birden hırçınlaştı. Tekrardan dövülmeye başlansa da, artık onun öfkesini dindirecek bir sopa yoktu. Tyke önce terbiyecisini öldürdü, daha sonra onu durdurmak isteyen bakıcısını yaralayarak; sokağa çıkmayı başardı. Nereye gideceğini bilmeden sokaklarda koştu. İlk kez özgürdü ama korkuyordu. Karşısına çıkan arabaları ezdi, onu durdurmak isteyen insanlara saldırdı. Özgürlüğünü kazanmanın bedeli büyüktü. Polis geldi ve tüfeklerle ateş etmeye başladılar. Tyke’yi durdurmak için onu tam 86 defa vurdular.

Esareti hiçbir zaman kabul etmeyen Tyke’nin, ölmeden önce gözlerindeki ifade insanlık suçunun en acımasız sonlarından biriydi. Tyke, binbir işkenceyle eğitilen, sirklerde kahkalar atıp izlediğimiz hayvanların duyguları olduğunu bütün dünyaya göstermişti. Hawthorn Şirketine yüzlerce dava açıldı. 1994’te federal hükümet Hawthorn’un sahibi John Cueno Jr.’ın sirkindeki 16 file el koydu. Fil Tyke’ın gösterdiği direniş toplumsal değişmelere neden oldu. Fil Tyke bir tarih yazmıştı. İnsanlar Tyke’yi hiçbir zaman suçlamadılar, suçlayamazlardı da…

Tüm Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.