Sorgula! Mutluluk Felsefesi

“Bütün ölümlüler mutluluk arayışındadır ki bu, hiçbirinin mutluluğa sahip olmadığının işaretidir.”
– Baltasar Gracián

Kelime anlamına bakarsak karşıma çıkacak aynen aşağıdaki gibidir; 

Farklı biçimde Aristo içinde ”mutluluk, tüm insanların en yüksek arzusu ve hevesidir.”
Aristo, mutluluğun hissedilebilir bir durumdan ziyade bir yaşam biçimi olduğuna inanıyordu. 

Aristotales

Açıkçası Mutluluk kimsesin ulaşamadığı bir duygu veyahut hadise. Ulaşmak için ömrü boyunca çalıştığı, beklediği, istediği, umduğu şey. Peki neden bu kadar çok isteniyor?  Çok basit bir ve kısa cevabı var  ”BEKLENTİ” 


yanlış olduğunu düşünsem de sizden istenilen bu* Huzur, mutluluk ve uyumluluk…

Aristo’ya dönecek olursak onunda yaşam tarzında bu vardır, buna ulaşmak için iyi bir kadere ya da talihe sahip olmak, dolu ve gerçekten mutlu bir hayat sürmek için zorunludur.

Şimdi ise bu konu ile ilgili dallara kocaman bir balta vuracak insana bakalım, aklınızda ki mutluluk kavramını yıkacak ve hatta bana yaptığı gibi mutluluk arzusunu bir nebze azaltacak kişiye… Nietzsche*

Friedrich Nietzsche


Nietzsche‘ye göre huzurlu ve kaygısız bir hayat, yaşama daha büyük anlamlar vermeyen vasat insanların arzusudur. Nietzsche, “mutluluk” sürekli bir iyi hissetme durumudur şeklindeki görüşe katılmıyordu.(Aristo’nun tam karşıtı değil mi bu yahu?). Ona göre mutluluk, kısa ömürlüdür ve her an sona erebilecek geçici bir haldir.
Nietzsche, mutluluğu “ideal tembellik durumu” şeklinde tanımlamıştır. Başka deyişle endişesiz ve sıkıntısız yaşamaktır. (Yani ne kadar stres yoksa hocam o kadar çok mutluluk var diyor gibi gibi 😉 )

Tam tersine ise mutlu olmak, zorlukları aşıp hayatı yaşamak için orijinal yollar yaratarak bu güce sahip olduğunuzu kanıtlamaktır diyor. Aristo’nun yaşam biçiminde ki olanın üstüne konmak değilde başarmak gerekiyor, beklemek değil. 

Beğeni
10 1
Görüntülenme:
87
Makale Kategorisi:
GEEKMIXED

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.