Spider-Man: Into the Spider-Verse Filminde Hangi Spider-Man’leri Göreceğiz?

Şimdiye kadar öne sürüldüğü bilinen Spider-Man’ın diğer evrenlerdeki farklı türlerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan Spider-Man: Into The Spider-Verse filmi bu aralık ayında vizyona girmeden önce, gelin hep birlikte karakterlerimize bir göz atalım.

MILES MORALES

Belki de Spider-Verse hakkında en heyecan verici haber, Spider-Man: Miles Morales’in en iyi bilinen alternatif versiyonuna sahip olmasıdır. Morales başlangıçta Peter Parker’ın ‘Ultimate’ evreninde New York’u savunan zamansız ölümünü takiben web kafasının yeni versiyonu olarak tanıtıldı. 

Morales’in yaratıcısı Brian Michael Bendis, hem Hollywood oyuncusu Donald Glover’ı (Spider-Man:Homecoming’de Tom Holland’ın düşmanlarından Aaron Davis ve Miles Morales’in çizgi romanlardaki amcası) ve eski ABD Başkanı Barack Obama’yı karakter için ilham kaynağı olarak gösterdi. Miles Morales Spider-Man orijinalinden farklıdır, çünkü kendini kamufle etme yeteneğine sahiptir ve Venom Strike olarak bilinen kontrollü bir enerji kuvveti kullanır. Bunun nedeni, Peter Parker’ı ısıran örümcekten genetik olarak farklı şekilde tasarlanmış bir örümcek tarafından ısırılmasıdır.  Spider-Verse, Miles Morales’in Spider-Man’ini filmin cephesine ve merkezine yerleştiriyor ve bu filmde, çoğu insanın aşina olduğu Peter Parker’ın 616 versiyonunun akıl hocası olduğu genç bir kahraman olarak spot ışıkları altına çıkmasına izin veriyor.

SPIDER-GWEN

Çizgi roman evrenindeki Spider-Woman olarak da bilinen Spider-Gwen, Gwen Stacy’nin radyoaktif bir örümcek tarafından ısırıldığı ve süper güçler kazandığı alternatif bir evrenden gelir ve erkek arkadaşı Peter Parker onun yerine ölür. Yani klasik bildiğimiz Spider-Man’in tam tersi.

Spider-Gwen veya diğer adıyla Spider-Woman, Jason Latour ve Robbi Rodriguez tarafından Marvel’in 2014’ün sonlarından 2015’e uzanan Büyük Spider-Verse crossover etkinliğinin bir parçası olarak yaratıldı. Spider-Man’in Peter Parker versiyonuyla (süper güçler, örümcek hisleri ve duvarlara yapışma yeteneği) aynı becerilere sahiptir ve aynı zamanda mücadele ve etrafta sallanma için özel olarak tasarlanmış web atıcılara da sahiptir. Çizgi romanlardaki Spider-Verse olaylarından sonra, boyutları arasında seyahat etmesine izin veren bir kol saati tutar, ancak Spider-Man: Into The Spider-Verse karakterinin bir parçası olup olmayacağı belli değildir. Filmde, Hailee Steinfeld tarafından seslendirildi.

SPIDER-MAN NOIR

Noir evreninin Spider-Man’i, Spider-Gwen’in tam tersidir. Spider-Man Noir, Spider-Man’in 1930’ların New York’unda var olan bir versiyonudur. Noir şovmenlik işini gizli tutmayı tercih ediyor ve suçluları göndermek için silah kullanmaktan çekinmiyor. Noir’i filmde Nicholas Cage seslendiriyor.

SPIDER-HAM

Her şey bir örümcek ve bir domuzla başladı. Ama muhtemelen beklediğiniz şekilde değil. Antropomorfik hayvanların dünyayı yönettiği alternatif bir evrende (DuckTales veya Zootopia’yı düşünün), Peter adında bir örümcek yaşıyordu. Dr. May Porker’ın Bodrum laboratuarında, sadece bir bilim adamı değil, aynı zamanda dünyanın ilk nükleer santrali geliştirmek için çalışan bir domuzdu. Kaçınılmaz olarak, bir şeyler ters gitti ve zavallı Porker, sağlıksız bir radyasyon dozuna maruz kaldı. Bu da, önemli komplo nedenleriyle birlikte, kendi işini yapan zavallı örümcek Peter’ı ısırmasına neden oldu.


Spider-Ham, aslında, bu karakterlerin en büyüğü ve çizgi romanlardaki en uzun solo serisine sahip olanıdır. İlk olarak 1983’te Marvel Tails #1’de ortaya çıktı ve daha sonra 1980’lerin ortalarında Marvel’ın Star Comics baskısı altında 17 sayı süren Spectacular Spider-Ham olan Peter Porker adlı kendi kitabında yer aldı. Bu Spider’ı seslendiren kişi ise John Mulaney’dir.

PENI PARKER

Peni Parker dokuz yaşındayken, babası SP//dr kostümünü denerken öldü. Amcası Ben ve teyzesi May tarafından, projeyi gerçekleştirebilecek tek kişi olduğu ve SP//dr’in CPU’sunun diğer yarısını oluşturan radyoaktif örümceğin onu ısırmasına izin vererek sorumluluğu kabul ettiği konusunda bilgilendirildi. Beş yıl sonra Peni, New York halkına halüsinojenik gaz enfekte eden Mysterio adında bir süper-kötü adamla çatışmaya girdi. Doz verilmesine rağmen, Peni Mysterio’yu bastırmayı başardı.

Peni Parker bir Marvel Comics  ve alternatif bir evren olan Spider-Man süper kahramanı. Japon Mecha tarzından, özellikle de Neon Genesis Evangelion’dan esinlenen karakter, yaklaşan animasyon filmi Spider-Man: Into The Spider-Verse’nin trailerındaki sevimli görünümü nedeniyle çok fazla ilgi gördü.

PETER PARKER

Hepimiz Peter Parker’ı tanıyor olsak da, bu sefer ki Peter Parker göründüğünden biraz daha farklı. 40’lı yaşlarına yaklaşmıs profesyonel bir atlet gibi görünem meşhur Parker’ımız Miles Morales’in karşılaştığı ilk alternatif Spider-Man gibi görünüyor ve iki karakter arasındaki dinamik, filmin duygusal merkezi oluyor. Peter, kendisinden daha genç olan Spider-Man’ı yani Miles Morales’i kanatları altına alıyor ve onu eğitmeye çalışıyor. 

Bu karizmatik Spider-Man’imizi New Girl dizisiyle tanıdığımız Jack Johnson seslendiriyor. Meşhur teyzemiz May de filmde görünecek ve o da Lily Tomlin tarafından seslendirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.