Türk Edebiyatının Lirik Prensesi: Tezer Özlü

Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Tezer Özlü’nün 10 Eylül doğum yıl dönümü. Bugün onu özlemle anıyor popüler Edebiyatın karşısında bu değerli yazarları bir hazine olarak görüyorum. Huzur içinde uyu Lirik Prenses…

Kimdir?

Tezer Özlü 10 Eylül 1943’te Kütahya Simav’da doğdu. İstanbul ‘a daha on yaşındayken geldi. Avusturya Kız Lisesi’ne gitti fakat mezun olmadı. 1961’de yurt dışına çıktı. 1962 – 1963 yıllarında otostopla Avrupa’yı gezdi. Fransa Paris’te tanıştığı tiyatrocu ve yazar Güner Sümer’le 1964 yılında evlendi. Birlikte Ankara ‘ya yerleştiler.

(Güner Sümer)

Sümer’in Ankara Sanat Tiyatrosu’nda çalıştığı bu dönemde Özlü Almanca çevirmenlik yaptı. Ankara Sanat Tiyatrosun’da 1963-64 sezonunda Sümer’in yönettiği Brendan Behan’ın ”Gizli Ordu” oyununda oynadı.Sümer’den ayrılarak İstanbul’a yerleşti.

Geçirdiği hastalığı yüzünden kesintili olarak 1967 – 72 yılları arasında İstanbul’da farklı hastanelerin psikiyatri kliniklerinde kaldı. Çocukluğundan başlayarak yaşadıklarını ve klinikte kaldığı bu dönemleri ”Çocukluğun Soğuk Geceleri” kitabında yazdı.

1968 yılında yönetmen Erden Kıral’la evlendi. Bu evlilikten 1973’te kızı Deniz doğdu. Bir burs alarak 1981’de Berlin’ e gitti. Bu arada Kıral’dan ayrıldı. Kanada’da yaşayan İsviçre asıllı sanatçı Hans Peter Marti ile tanıştı ve 1984’te Marti’yle evlenerek Zürih’e yerleşti.

İntihar mı Etti? Ölümü?

Zannedilenin aksine Tezer Özlü intahar ederek değil göğüs kanseri nedeniyle 1986’nın 18 Şubat’ında dünyanın karanlık gündüzlerine gözlerini kapattı.

Özlü, eski eşi Erden Kıral’ın Yol filminin çekimi döneminde yaşananları anlattığı filmi Yolda’da Yelda Reynaud tarafından canlandırıldı.

Eserleri Hakkında

Tezer Özlü’nün eserleri İlk kitabı 1963’ten itibaren dergilerde yayımlanan öykülerinden oluşan Eski Bahçe‘dir. Kitap ilk kez 1978’de basıldı. 1980’de ilk romanı olan Çocukluğun Soğuk Geceleri yayımlandı. Kendisini derinden etkilemiş üç yazar olan Svevo, Kafka ve Pavese’nin izinden giderek yazdığı ikinci romanı 1983’te Auf den Spuren eines Selbstmords (Bir İntiharın İzinde) adıyla yayımlandı. 1983 Marburg Yazın Ödülü’nü kazanan kitap, yazar tarfından Yaşamın Ucuna Yolculuk adıyla Türkçe olarak bir anlamda yeniden yazıldı ve bu haliyle 1984’te basıldı. İlk öykü kitabı Eski Bahçe ölümünün ardından, daha sonra yazdığı öykülerle birlikte Eski Bahçe – Eski Sevgi 1987’de okurla buluştu. Gergedan Dergisi 13. sayısında yazar anısına bir “fotobiyografi” yayımladı. Günce ve anlatılarından bazı parçalar ise Kalanlar (1990) adlı küçük bir kitapçıkta bir araya getirildi. Bu kitapta yer alan çoğu Almanca yazılmış metinlerin çoğu, Sezer Duru tarafından Türkçeye çevrildi. Özlü’nün yayımlanmamış senaryosu Zaman Dışı Yaşam da 1993’ten itibaren yazarın tüm yapıtlarını yayımlayan YKY tarafından basıldı. Bu seride, yazarın dostu Leyla Erbil’e yazdığı mektuplardan oluşan Tezer Özlü’den Leyla Erbil’e Mektuplar (1995) da bulunmaktadır.

 

 

Beğeni
16 0
Görüntülenme:
93
Makale Kategorisi:
GEEKMIXED

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.